Sčítání ptáků na krmítkách

Od ledna 2019 probíhá pod hlavičkou České společnosti ornitologické (ČSO) každoroční sčítání ptáků (nejen) na krmítkách. Pozorování a sčítání ptáků na krmítku je program občanské vědy určený pro nejširší veřejnost.

Cíle projektu jsou

Zjistit více o chování přezimujících ptáků v České republice, o kterém toho zatím víme velmi málo.

Zapojit širokou veřejnost do zimního sčítání ptáků na krmítkách.

Budování vztahu k ptákům, potažmo přírodě skrze vlastní zkušenost.

Do projektu se stejně jako v loňském roce zapojila i naše škola. Sčítali členové kroužku Kulíšci a děti ze školní družiny.  Celkem se aktivně zúčastnilo 25  amatérských ornitologů.  Ve srovnání s loňským rokem jsme zaznamenali velký propad v počtu pozorovaných jedinců i druhů zejména na krmítku na školním dvoře. Jako možné příčiny vidíme mírnější průběh zimy a pokácení vzrostlého keře na sousedním pozemku, který ptáci používali jako „pozorovatelnu“. Na školní zahradě to žije o poznání více, potvrzuje se tak význam přírodě blízkých zahrad pro životní prostředí. Nejčastěji pozorovaným druhem na dvoře byl strakapoud velký, objevili se samec i samice. Na školní zahradě jednoznačně vládli vrabci polní – nejvyšší zaznamenaný počet byl 40 jedinců. Údaje byly zaslány ke zpracování do ČSO.