Exkurze "Cesta odpadu"

V rámci environmentální činnosti naší školy proběhla v úterý 13. října exkurze „Cesta odpadu“. Účastnili se jí zástupci v Ekotýmu základní i mateřské školy, děti z přírodovědného kroužku Kulíšci, uklízečky základní školy, vedoucí školního stravování, pan školník a několik pedagogických pracovníků ZŠ i MŠ.

Prvním navštíveným zařízením byl sběrný dvůr ve Žďáře nad Sázavou, na kterém končí veškerý vytřídění odpad z našich obcí. Účastníci mohli na vlastní oči pozorovat další nakládání s odpadem, např. třídění a lisování plastu i papíru, mohli také nahlédnout do bioplynové stanice. Tam se zpracovává neprodané ovoce, zelenina a pečivo ze supermarketu. Výsledným produktem je elektřina a teplo pro vytápění domácností. „Odpadním“ produktem bioplynové stanice je hnojivo, které využívají zemědělci.

Druhým zastavením byla skládka v Ronově, kam je ukládán nevytříděný odpad. Tato skládka je postupně upravována zasypáváním zeminou a vysazováním trávy, aby zapadala do krajiny. Na skládce tlením odpadu vznikají plyny, které se zachycují a potrubím se odvádí do kogenerační jednotky, která vyrábí elektrickou energii.

Díky exkurzi účastníci poznali, co se děje s odpadem, pochopili význam třídění odpadu, a na mohli se přesvědčit, jak obrovské množství odpadu lidé každodenně vyprodukují. Věříme, že jejich poznatky povedou k větší motivaci pro třídění odpadu a ke snaze minimalizovat odpad v domácnostech.